20 березня 2016 р. – Зустрічаймо весну до «Сорок Святих»!

Благослови, мати, весну закликати! Весну закликати, зиму проводжати.

Ой чом ти буслю, не вилітаєш, чом дітям весни не даєш?

Зовсім скоро свято «Сорок Святих». Господині в цей день пекли сорок булочок, які мали назви та вигляд птахів з дзьобиками та крильцями – жайворонки, буслики, сороки. Казали, що саме в цей день з теплих країв поверталися птахи. Такими булочками пригощали сусідів та родичів, підвішували на дерева, чіпляли на палицю та високо піднявши носили селом, співали веснянки, перегукувалися та гралися. Таким чином закликали весну.

Запрошуємо всіх маленьких панів та паняночок! Будемо гуртом теплу весну закликати, жайворонків випікати! Пострибаймо, покружляймо в народні ігри весело пограймо та веснянки заспіваймо!

Шукайте нас у трапезній, 13:00-14:00!
Участь безкоштовна!
Вартість випічки – 15 грн./один жайворонок.

Також в цей день всі робили все по сорок раз: господині пекли сорок пирогів, дівчата готували сорок вареників, школярики приносили вчительці сорок бубликів, баби в церквах ставили сорок свічок та били сорок поклонів. Але найбільш символічним був обряд «Топтати ряст». Вважалося, хто на початку весни потопче зелені трав’яні сходи, той буде здоровим та щасливим увесь рік.

Найрадісніше та веселіше було дітлахам, бо вони закликали весну, граючись ватагами у ігри на свіжому повітрі під теплим весняним сонечком.

 

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»