Чистий четвер

Перед великим святом Великодня православні християни відзначають Великий (Чистий) Четвер. Цього дня Ісус Христос в знак покори омив ноги своїм учням та встановив Таїнство Євхаристії на Таємній Вечері. Всі традиції цього дня безпосередньо пов'язані з очищенням, як душевним, так і тілесним, та позбавленням від старого.

Однією з традицій святкування Великого четверга є прибирання будинку від накопиченого за зиму сміття. Важливо також прибрати на подвір'ї, щоб природа також могла радіти приходу весни. В цей день потрібно прокинутися ще до сходу сонця, щоб покупатися. Цей обряд символізує очищення від гріхів. Про настання Чистого четверга повинні говорити кожен предмет і кожна річ, які слід зробити ідеально чистими.

Ще вдосвіта, до східсонця селяни чистили в стайнях, коморах, на подвір'ї, в хатах — все повинно бути чистим і виглядати по-святковому. В саду і на городі господар згрібав на купу торішнє листя, бадилля бур'янів та сухе ріщя і підпалював — «щоб очистити землю від морозу, зими, смерти і всякої нечисти».

У Чистий четвер господині, поруч з іншою роботою, готували сіль для великоднього столу. Вони брали грудку соли, загортали її в ганчірку і клали у піч. Коли ганчірка вже обгорить, сіль збирали і зберігали до Великодня. Вранці на Великдень, як прийдуть, бувало з церкви і сядуть за стіл розговлятися, господар клав цю сіль на хлібину і все це ставив на покутті під образами. Цю сіль зберігали і давали худобі при шлункових недугах.

Вечеря, яку споживали цього дня називалася «Таємною вечерею», повинна включати рибу. Селяни пояснювали це тим, що Ісус Христос їв рибу, коли останній раз вечеряв з учнями. При цьому наводять таку оповідку: «Коли Ісус з'їв на тій вечері одну половину риби, його схопили вояки, а друга половина риби зосталася. На другий день зібралися учні Ісуса з його матір'ю і журилися, а мати найбільше. Один з учнів висловися, що Ісус воскресне, а мати відповіла: тоді мій син воскресне, коли ця недоїдена риба оживе й затріпочеться. І дійсно, та риба, що лежала на столі в полумиску, затріпотала й ожила в тому моменті. Ту рибу викинули зразу до ріки для розплоду, й вона розплодилася десь далеко за морем. А чумаки ще розказують, що бачили ту рибу з одним боком на власні очі»!

Цього дня люди, повертаючись з церкви, намагалися донести додому «страсну» свічку так, щоб вона не погасла. Для цього робили спеціальні ліхтарі з кольорового паперу або фарбованого скла. Червоні, сині, зелені ліхтарі у формі зірки, місяця або церкви були колись гарною оздобою цього вечора.

Полум'ям страсної свічки випалювали хрест у хаті на сволоці «щоб лиха нечисть хату минала». Цей хрест залишався на сволоці до аж до наступного Чистого четверга.

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»