21 вересня - Різдво Пресвятої Богородиці, у народі - Друга Пречиста.

Якщо бусли до Другої  Пречистої відлітають, то зима буде суровою. А як на цей празник тепло випадає, то три тижні буде ще хороша погода. 

Свято Другої Пречистої традиційно вважається жіночим святом. В цей день в Україні особливо шанують жінку, як продовжувачку роду, а молитви до Пресвятої  Богородиці  майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу.

Про що говорять народні прикмети? В народі кажуть, що з цього дня вже настає справжня осінь. І це правда, народ не помиляється, цього річ ми всі це вже відчули: светри, шапки… Картопля на городах вже має бути геть зібрана, а поля засіяні житом.

Прийшла Пречиста — понесла женихів нечиста. 

Від Другої Пречистої розпочинається осінній весільний сезон і можна засилати сватів. Здавна на Другу Пречисту сватали дівчат, а на Покрову вже грали весілля. До гарної дівки багато сватів йщли. Вона виносила тому, хто їй до душі був, накритий рушником хліб. Бувало й таке, що під рушником свати замість хліба гарбуза отримували. Може й звідси з’явилась ще одна традиція - саме на Пречисту завжди варять першу гарбузову кашу.

Готують її на молоці, з пшоном, заправляють медом. Нібито тоді гарбузи не пропадуть, не погниють і долежать до весни.

 

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»