21 листопада православна Церква вшановує Святого Архістратига Михаїла або ж Собор Святого Архістратига Михаїла та всіх Небесних Сил

Називається свято собором — тому що церква вшановує собор усіх вищих сил із архангелом Михаїлом, а також собор людей на землі, які ці сили прославляють. 

Св. Михаїл вважається одним із головних захисників людей. Він являвся пророкам, захищав людей від гріха і темних сил, а також допомагав нужденним. Святе письмо стверджує, що Михаїл першим виступив проти Диявола і очолив небесне військо у війні з ним, темні сили були розбиті. Михайлів день є одним з найдавніших християнських свят. Цей день почали вшановувати ще в IV столітті і за багато віків в народі з’явився та вкоренився цілий перелік народних прикмет.

Християни в своїх молитвах звертаються до святого Михаїла про захист від ворогів та порятунок від гріха. Селяни відмовлялися від важкої праці, накривали багаті столи напередодні суворого посту і приймали гостей.

На Михаїла наші предки чекали сильних вітрів і зміцнювали дахи. Вважалося, що після Михайлового дня настають зимові холоди. Серед погодних прикмет є:

  • якщо стоятимуть густі тумани, то така погода буде до 19 грудня;
  • на Михайла вітер з полудня – буде тепло до середини грудня;
  • ранковий іній – до швидкої і сніжної зими; 
  • мокрий сніг – до дощової весни; 
  • зранку сонячно – зима буде дуже суворою; 
  • Яка погода на Михайла, така й на Миколая буде. 

В цей день люди відкладали на потім рубання дрів та різьблення деревини, ткацтво та не виконували інших робіт за плату. В день воїнства небесного на Михайла не можна було відмовляти в допомозі ближнім. 

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»