Осінь – Народний календар

В останні дні листопада, а саме 28-го числа розпочинається Пилипівський (Різдвяний) піст. Напередодні, на Пилипа, готували смачну родинну вечерю

У час від Пилипівки і до самого Різдва Хрестового, виконувались різноманітні хатні роботи: білили світлицю, розписували піч та сволоки, діставали зі скрині кращі рушники. 

Називається свято собором — тому що церква вшановує собор усіх вищих сил із архангелом Михаїлом, а також собор людей на землі, які ці сили прославляють. 

Св. Михаїл вважається одним із головних захисників людей. Він являвся пророкам, захищав людей від гріха і темних сил, а також допомагав нужденним. Святе письмо стверджує, що Михаїл першим виступив проти Диявола і очолив небесне військо у війні з ним, темні сили були розбиті. Михайлів день є одним з найдавніших християнських свят. Цей день почали вшановувати ще в IV столітті і за багато віків в народі з’явився та вкоренився цілий перелік народних прикмет.

Якщо бусли до Другої  Пречистої відлітають, то зима буде суровою. А як на цей празник тепло випадає, то три тижні буде ще хороша погода. 

"То свято, до якого збирають урожаї. А на Покрову вже все чисте і голе – поля, дерева. Можна вже і весілля робити, а потім місяць і вже не можна буде. До Покрови в нас утепляли хату загатами. Вільху рубали, закладали стовпчики, між ними дошки, а між хатою і дошками закладили листя, солому погану."

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»